Aspirin coronavirüsü önlüyor mu?

Aspirin coronavirüsü önlüyor mu? Corona virüse yakalandığında acaba aspirin alması, işe yarayabilir mi? İngiltere'de, bu soruya yanıt aranıyor. Deneysel bir çalışma başlatıldı. 2 bin coronavirüs hastasına günde 150 miligram aspirin verilecek ve sonuçlar t

Aspirin coronavirüsü önlüyor mu?

Aspirin coronavirüsü önlüyor mu? Corona virüse yakalandığında acaba aspirin alması, işe yarayabilir mi? İngiltere'de, bu soruya yanıt aranıyor. Deneysel bir çalışma başlatıldı. 2 bin coronavirüs hastasına günde 150 miligram aspirin verilecek ve sonuçlar takip edilecek.

Bir milyon 120 binden fazla vakanın bulunduğu İngiltere'de, aspirinin coronavirüs tedavisinde etkili olup olmadığının anlaşılması için çalışma başlatılıyor..

Deneyin; İngiltere'de bugüne kadarki en geniş kapsamlı ilaç denemesi olacağı belirtiliyor.

Araştırmaya katılan 2 bin gönüllü günde 150 miligram aspirin alacak ve bu süreçte sağlık durumlarında yaşadıkları değişiklikler gözlemlenecek.

Amerika Birleşik Devletleri'nde daha önce yapılan araştırmada ise aspirin kullanımının hastaneye yatma, yoğun bakıma kaldırılma ve ölüm riskini azalttığı öne sürülmüştü. Ancak aspirin coronavirüsten koruyor demek için henüz çok erken.

Aspirin, kanda pıhtılaşmayı önlüyor. Corona virüs hastalarında pıhtılaşma görüldüğü için, tedavide de etkili olduğu düşünülüyor.

Aspirin, soğuk algınlığı, grip ya da bazı romatizmal hastalıklarda kas, eklem ve hafif başağrılarını gidermek ve ateşi düşürmek için kullanılıyor.

Etken maddesi asetilsalisilik asit olan ilaç, belli yaşın üzerindekilere kalp krizi ve felç riskini önlemek için kan sulandırıcı olarak da veriliyor. Ancak aspirin aynı zamanda vücutta kanama riskini artırıyor.

 

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler